Kategórie
 
 
 
 
Filter parametrov
 
 

Ako si vybrať správny matrac pre dokonalý spánok?

Veľký súboj matracov – ktorý si vybrať?

20.10.2023

Zobúdzate sa ráno dolámaní aj napriek tomu, že ste išli do postele v rozumnom čase? Príčina vášho uboleného stavu môže spočívať v matraci. V takom prípade je jediným riešením investícia do kvalitnejšieho matraca. Ale, ako si vybrať ten správny? V tomto článku sa dozviete, ako postupovať pri výbere.

Podstatné parametre pre výber matraca

Pri výbere matraca musíte zohľadniť niekoľko faktorov. Každý človek preferuje iný typ matraca, a to, čo vyhovuje iným nemusí vyhovovať vám. Neriaďte sa, preto radami známych a myslite hlavne na vaše preferencie. 

 

  • rozmer - optimálna dĺžka matraca je o 20 - 25 cm viac než je výška spacieho. Kupujete len nový matrac a posteľ zostáva rovnaká? Nezabudnite predtým zmerať rozmery svojej postele. Uistíte sa tým, že do nej váš nový matrac bez problémov zapadne. Najčastejšie uvidíte matrace v rozmere 90x200 cm alebo 180x200 cm.

 

  • výška - Pre dospelého človeka je ideálna výška matraca minimálne 20 cm. Vysoké matrace sú vo všeobecnosti považované za pohodlnejšie, pretože sa z nich pohodlnejšie vstáva. Rovnako, u vyšších matracov nehrozí rýchle preležanie. 

 

  • tvrdosť - tvrdosť matraca je faktor, ktorý sa líši od človeka ku človeku. Niektorí ľudia uprednostňujú tvrdšie matraca, iným sa lepšie zaspáva na mäkkom. Tvrdosť matraca závisí aj od polohy, v ktorej spíte alebo váhy. Bližšie sa tvrdosti matraca venujeme v závere článku.

 

  • materiál - O druhoch materiálov, z ktorých sa matrace vyrábajú si budeme konkrétnejšie hovoriť o niekoľko riadkov nižšie. Platí však, že každý materiál má svoje výhody alebo nevýhody a výsledný výber závisí na len na vás. Niekoho trápia zdravotné ťažkosti a potrebujú špeciálny matrac z tempuru. Možno potrebujete hypoalergénne matrace kvôli lepšiemu dýchaniu alebo preferujete matrace s príjemne chladivým efektom. Okrem týchto preferencií vás vo výbere môže usmerňovať typ roštu, ktorý doma máte, pretože každý sa kombinuje s iným typom matraca.

 

  • nosnosť - Nosnosť matraca je veľmi dôležitá najmä z toho dôvodu, že ovplyvňuje zdravotný stav vašej chrbtice. Tento faktor je ešte dôležitejší, keď kupujete matrac do manželskej postele alebo pre 2 ľudí s rôznou váhou. Zvláštny pocit zaborenia do hĺbky matraca rozhodne nie je tým správnym signálom. Nosnosť matraca by mala byť aspoň o 5 kg vyššia, než je vaša hmotnosť. Pri vyššej hmotnosti si musíte zvoliť matrace s vysokou nosnosťou, ktoré znesú väčšie zaťaženie. Pri nižšej nosnosti môže dôjsť k vytvoreniu nerovnosti povrchu. 

 

ako si vybrat spravny matrac

 

Z čoho môžu byť matrace vyrobené

Pri výbere matraca musíte myslieť aj na to, aký máte rošt do postele. Medzi základné druhy roštov pod matrace patria lamenové, pevné alebo polohovateľné. Lamenové rošty sa používajú pod penové matrace. Pevné alebo inak povedané aj latkové rošty sú vhodné skôr pre pružinové alebo taštičkové matrace. Pre latexové matrace alebo matrace z elastických pien zvoľte polohovateľné rošty. Poďme sa pozrieť na niekoľko typov matracov:

 

  • Studená pena - Matrac so studenou penou disponuje výbornou pružnosťou, tvarovou stálosťou a dlhovekosťou. Má veľké póry vďaka ktorým dochádza k dobrej priedušnosti a odvodu tepla. V dnešnej dobe sa môžu kombinovať rôzne tuhosti pien a preto vie kvalitný matrac docieliť dobrú oporu pre telo a našu chrbticu. Najväčšou výhodou matracov zo studenej peny je vysoká elasticita, ktorá zabraňuje vzniku preležanín. 

 

  • Vysokoelastická pena - Pena sa pri kontakte s telesným teplom pružne prispôsobuje telu. Táto pena sa nazýva lenivá pena alebo pamäťová pena, pretože sa matrac pomaly vracia do pôvodného stavu a tým pádom zabraňuje aj preležaninám. Pri tejto pene sa telo stabilizuje pri optimálnej polohe na spanie a tým pádom sa človek počas spánku menej otáča zo strany na stranu, čo prispieva k pokojnému spánku. Najväčšia výhoda matracov z pamäťovej peny spočíva v jej ortopedických vlastnostiach, ktoré zlepšujú oporu celého tela. Ako nevýhodu môžeme určiť zadržiavanie teploty tela, čo má za následok zvýšený pocit tepla a potenia počas spánku.

 

  • Bio pena - Matrace z tejto peny sú vyrobené z najmodernejších materiálov na prírodnej báze. Sú vyrábané z prírodných olejov namiesto ropy, čo má pozitívny vplyv na ekológiu a prírodu. Matrace vyrobené z BIO peny sú viac elastické, tvarovo stále a disponujú skvelými ortopedickými vlastnosťami.

 

  • Latex - Matrace z latexu sa vyrábajú zo zmesti prírodného a umelého latexu. Majú vysokú elasticitu a mäkkosť. Výhodu latexových matracov spozorujú najmä alergici a astmatici, ktorí ocenia tento hypoalergénny materiál odolný voči roztočom. Naopak, nevýhodu latexového matraca pocítia ľudia, ktorí preferujú tvrdšie matrace.

 

  • Tempur - Tempur (pamäťová/lenivá pena / Visco) je vysokoelastický materiál s otvorenou bunkovou štruktúrou. Výborne reaguje na teplotu a zmierňuje tlak. Matrac z tohto materiálu vstrebáva telesnú váhu a pohyb, rovnomerne ich rozloží po celom povrchu matraca, čo eliminuje tlakové body. Tým sa zabezpečí, že sa človek počas noci pretáča a jeho spánok je kvalitnejší. Najväčšou výhodou je práve inovatívny materiál vyvinutí pre kozmonautov z NASA, ktorý zmierňuje bolesť chrbta či krčnej chrbtice a zabezpečuje tak maximálne pohodlie. 

 

  • Gélové - Gélový matrac sa vyznačuje tým, že jeho ložná plocha pozostáva z gélových segmentov. Tieto segmenty pomáhajú pri vytváraní akupresúrneho bodu, ktoré slúžia na uvoľnenie svalstva počas spánku. Výhodou gelových matracov je pena, ktorá vás počas noci dokáže príjemne schladiť. 

 

  • Taštičkové matrace - Taštičkové matrace majú v sebe uložené malé pružiny, ktoré sú umiestnené do samostatných tzv. taštičiek. Touto funkciou sa pre vaše telo zabezpečuje, aby sa váha vášho tela optimálne rozložila. Ich výhodou je vzdušnosť a vysoká bodová elasticita, ktorá znižuje tlak na kľúčových bodoch. Vďaka tomu poskytuje lepšiu oporu pre ramená, bedrá a chrbticu, čo výrazne pomáha ľuďom redukovať bolesť na týchto miestach tela.

 

  • Pružinový materiál - Materiál, ktorý obsahuje kvalitné pružiny, ktoré sú prepojené s perkami, vďaka čomu sa nemôžu uvoľniť. Jednou z výhod pružinových matracov je cirkulácia vzduchu, ktorá prispieva k minimalizovaniu tvorby roztočov a baktérií vnútri matraca. Ak vám počas noci vyhovuje nižšia teplota, potom je spánok na vzdušnom matraci z pružinového materiálu pre vás ako stvorený. Nevýhodou môže byť väčšia hmotnosť matraca. 

 

Ako si vybrať tú správnu tvrdosť matraca

Tvrdosť matraca je asi najvýznamnejšie kritérium pri nákupe. Matrace delíme podľa tvrdosti od najmäkších, cez stredne tvrdé až po najtvrdšie. Správnu tvrdosť matraca ovplyvňuje najviac hmotnosť človeka. Ľudia s vyššou hmotnosťou by si mali vyberať tvrdšie matrace a ľudia s nižšou hmotnosťou sa môžu zamerať na mäkšie matrace.

 

Keď už spomíname tvrdosť matraca, počuli ste už o zónových matracoch? Tieto typy matracov obsahujú tvrdšie aj mäkšie časti, pretože sú vyrobené z materiálov rôznej tvrdosti a poskytujú oporu pre konkrétne časti tela. Zón existuje 7 a delia sa na: hlavová, ramenná, chrbtová, bedrová, stehnová, lýtková a päťová zóna. Matrace sa predávajú s 3, 5 či 7 zónami, vďaka čomu si viete, na ktorom mieste získate želanú podporu. Tento typ matracov využívajú hlavne ľudia so zdravotnými problémami. Predávajú sa s 3, 5 či 7 zónami a vďaka tomu si viete presne pozrieť, ktorú zónu tela chcete mať viac podopretú ak napríklad s ňou máte problémy. Využívajú ich najmä ľudia so zdravotnými problémami. 



Výber tvrdosti matraca podľa váhy
 

Stupeň tvrdosti Tuhosť matraca Váha spiacej osoby
T1 mäkký do 60 kg
T2 stredne mäkký od 50 - 80 kg
T3 stredne tvrdý od 70 - 110 kg
T4 tvrdý viac než 100 kg


 

 

 

 

Matrac z peny alebo s pružinami

Najbežnejšie typy matracov, ktoré si môžete v obchodoch zakúpiť sú matrace z peny alebo s pružinami. Prečítajte si výhody a nevýhody oboch materiálov, aby ste sa vedeli rozhodnúť pre matrac, ktorý vám bude najviac vyhovovať. 

 

  • penový matrac

Penové matrace sú vyrábané buď z pamäťovej peny, zo studenej peny alebo bio peny. Sú charakteristické tým, že sa dokážu prispôsobiť tvaru tela. Matrace z pamäťovej peny dokonca menia svoju tvrdosť podľa teploty vášho tela. Mnohí ľudia preferujú práve tento typ matracov, pretože cítia nižší tlak na ramená, bedrá a chrbticu.

 

  • pružinový matrac

Pružinové matrace majú vyššiu nosnosť a ocenia ich najmä ľudia, ktorí sa v noci zvyknú prehrievať a nadmerne potiť. V porovnaní s penovými matracmi dokážu lepšie odviesť vlhkosť cez pružiny a celkovo sú viac vzdušnejšie. Sú ideálnou voľbou do priestorov so zvýšenou vlhkosťou, ako sú napr. chaty. Matrace s pružinami sú tvrdšie, preto sú vhodné pre ľudí spiacich na chrbte. Pružinové matrace sa delia na klasické a taštičkové. O oboch variantoch sme hovorili už vyššie.

 

pruzinovy matrac

 

Výber matraca podľa polohy spánku

Vedeli ste, že by ste sa mali pri výbere matraca riadiť vašou polohou spánku? Pozrime sa spoločne na to, aký typ matraca je vhodný pre konkrétnu spánkovú polohu.

 

  • Poloha na chrbte - stredne tvrdý až tvrdý matrac. Pri tejto spánkovej polohe je telo rozložené rovnomerne na celom matraci. Tvrdší typ matraca poskytne vašej chrbtici lepšiu oporu a zabezpečí, aby ste sa do postele  „nezabárali“, čím predídete neželanému zakryveniu chrbtice. 

 

  • Poloha na boku - mäkší matrac s pamäťovou penou a zónové matrace. Pri tejto spánkovej polohe je potrebné vybrať matrac, ktorý sa prispôsobí tvaru vášho tela v danej pozícií a nebude spôsobovať tlak na boky, ramená a kolená. 

 

  • Poloha na bruchu - stredne tvrdý matrac sú v tomto prípade zlatá stredná cesta. Príliš tvrdý matrac by mohol vyvíjať tlak na vnútorné orgány v brušnej dutine a mäkký matrac zase podporuje nesprávnu polohu krčnej chrbtice. 

 

spravny vyber matraca

 

Kedy je vhodné vymeniť matrac

Nič netrvá večne a dvojnásobne to platí pri matracoch do postele. Aj oni majú obmedzenú životnosť. Podľa viacerých výrobcov by sa matrace mali meniť každých 7 - 10 rokov. Samozrejme, čas výmeny sa líši aj podľa toho aká je momentálne hygienická a mechanická životnosť vášho matraca. Ak matrac pravidelne čistíte, vysávate, vymieňate posteľnú bielizeň a používate chrániť matraca predlžujete tým jeho životnosť. 

 

Pri výmene matraca sa porovnáva jeho mechanická a hygienická životnosť. Hygienická životnosť matraca je spojená s tým či je matrac po zdravotnej stránke ešte v poriadku. Vo vnútri matraca sa rokmi uskladňujú baktérie, roztoče a plesne. Ak nemáte vzdušný matrac s odvetrávaním alergici, ale aj nealergici časom pocítia negatívne dôsledky v podobe zlej kvality spánku alebo dýchacie problémy. Mechanická životnosť sa týka vonkajšieho opotrebenia. Vidíte na matraci preležaniny, špinu alebo počujete vŕzganie pružín? Tieto signály znamenajú len jedno - je čas sa s matracom rozlúčiť. 

 

← späť na Zoznam blogov

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia